• +90 (342) 325 56 96
  • aksa@aksatekstil.com
Aksa Jüt İplik

Firmamız üst düzey kalite anlayışı ile jüt iplik üretmektedir. Uzun yıllardır çok sayıda renk seçeneği ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Kurulduğu günden bu güne PP ipliğin kullanıldığı farklı alanlarda hizmet vermektedir.

Müşteri talebine göre farklı denyelerde ve bir çok farklı renkte üretimi yapılmaktadır. Kaliteli ve hızlı bir servis sağlamak amacıyla dünyanın lider tekstil makine üreticileri tarafından son teknoloji ile dizayn edilmiş olan son model tekstil makineleriyle üretim yapılmaktadır.

İleriyi ve teknolojik gelişmeleri ön görerek ilerleyen firmamız, iplik talebinde bulunan firmalar için kaliteli ve hızlı bir üretimin en doğru adresidir.

Jüt üretiminde temel prensibimiz; kalite bilinci ile, kurumsal ve bireysel müşterilerimizin gelişim ve değişim süreçleriyle ilgili ihtiyaçlarını tespit ederek, bilgi birikimi paylaşımı ve bu paylaşımı uygulamalara dönüştürecek yaklaşımlarla, farklılıklar yaratarak beklentileri en üst düzeyde artırmak, müşteri memnuniyetini sağlamaktır.Jüt İplik ve Genel Kullanım AlanlarıTropik bölgelerde yetişen 2-4 m yüksekliğinde yıllık, lif bitkisi. Vatanı Doğu Hindistan’dır. Jüt adını taşıyan lif elde etmek için yetiştirilir. Ticarette kullanılan jüt, iki cins bitkiden elde edilir: Birisi, Corchorus capsularis, diğeri ise Corchorus olitoriustur. Bu bitkilerin bir sene içerisinde boyu 2-4 metreye ulaşır.

Tabii olarak Bangladeş’te yetişir. Colitorius cinsi Akdeniz memleketlerinde de tanınmış ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Amerika’ya ulaşması 1870 senelerine rastlar. Amerika’da Teksas ve Güney Karolina eyaletlerinde üretilmektedir.

Dünya jüt istihsalinin hemen hemen hepsi Hindistan’a ve Bangladeş’e aittir. İstihsalin buralarda fazla olmasının bir sebebi de işçiliğinin çok ucuz olmasıdır. Jüt toplaması oldukça zordur. Bitki 5 ayda yetişkin hale gelir. Çiçek açtığı vakit toplanması gerekir. Tohum dönemine rastlayan mahsul ağır olur, ama lifler kalınlaşmış ve sertleşmiştir. Toplanan jüt bitkisi balyalanarak havuzlara atılır. Havuzlar ağaç parçası veya ağırlıklarla örtülerek bekletilir. Akan su veya temiz su havuzlarında bitkinin kabukları çürüyerek açılır. Kabuklar içinden lifler çıkarılıp serilerek kurutulur. Bundan sonraki işlemlere fabrikalarda makinalarla devam edilir. Pamuk ipliği üretiminde olduğu gibi taraklardan geçirilerek temizlenir, tamamen liflerine ayrılır, bobinlere ip olarak sarılır. İp kalınlıkları maksada göre değişiktir.

Yapı malzemeleri (çimento, gübre, üre vb ürünler) için dış ambalaj yapımında, Gıda maddeleri(bakliyat, şeker vb) için dış ambalaj yapımında, Big bag olarak tarif edilen çuval yapımında, Klasik çuval yapımında, Tekrar kullanılabilir alışveriş çantası yapımında kullanılmaktadırlar.

Jütin Temel Özellikleri

Hafif Yapı

Tekstil sektöründe kullanılan iplikler içerisinde hafif olanıdır. Diğer sentetik ipliklerden polyester ve naylona kıyasla çok hafiftir.

Doğa Dostu

Jüt doğal bir yapıda olduğu için doğada çabuk ayrıştırılabilir bir yapıdadır ve doğaya zararı çok azdır.

Kimyasallara ve Neme Dayanıklı

Jüt doğal ve dayanıklı bir madde olmasından dolayı mekanik özellikleri bağıl nemdeki değişimlerden etkilenmez.

Gıdalara Zarar Vermez

Jütün gıdaya temasında hiçbir sakınca yoktur.

Toksik Değildir

Doğal olduğu için toksik bir özelliği bulunmamaktadır.

Alerji Yapmaz

Kir, leke ve boya tutmadığı gibi bünyesinde bakteri de barındırmayarak anti-bakteriyel özellik gösterir.

Görseller